Mezi snem a realitou...

Sluneční motýl

16. 6. 2010 22:41
Rubrika: Nezařazené


„Dědo, dědo!! Jak to, že neuletí? Jak to děláš? Jak to? Přeci musí uletět.“ Byl jsem tehdy nedočkavý. Kluk s očima navrch hlavy, co chtěl všechno vědět.
 

Stáli jsme sami na palpostu svazarmovské střelnice. Na přepážce nad mojí hlavou byla dědova sportovní malorážka, náboje, hejblátka na čištění a dole u mých nohou ležela stará kožená kabela. Vojenská kabela. Tak se jí říkalo. Ze stráně nad střelnicí až dolů k močálu jsem ji mohl nosit.

Vrátili jsme se s posledním terčem a zatímco jsem zalepoval díry kolem desítky, děda čistil terčovnici. Najednou tiše zapískal. To byl signál pro mě, že se něco děje. Zvedl ruku a na ní přistál velký černomodrobílý motýl. Chvíli dlaň nehybně držel nad hlavou, a pak ji pomalu posunul dolů, abych lépe viděl. „Hele, čaruje“, řekl, když motýl začal mírně hýbat křídly a jejich barva se začala měnit z modré na fialovou, pak hnědou a zase zpátky. Pak ho lehounce pohladil. Zeptal jsem se: „To je ten, co vloni dědo? Ne ne, motýli nežijí dlouho. Ale možná je to jeho syn, ha ha ha.“  A zasmál se víc, než by si ten vtip zasloužil, protože to byl prostě on. Známým pohybem pustil motýla a já sledoval, jak letí nad mez, kde rostly jahody.   

„Kdy mi řekneš, jak se to dělá? Zkoušel jsem to už tolikrát a nic. Jednou mi sedl na rameno admirál, ale hned zase odletěl. No, a nebyl to batolec. Ti lítají jenom tady. Dědo, já bych to nikomu neprozradil.“

    

„Když ti to povím, už to nebude kouzlo. Kouzlo je prostě kouzlo. Ty jsi divák a já kouzelník. Teď to tak má být.“ Zahleděl se za motýlem a znovu se usmál. „Přijdeš na to sám. Časem. Uvidíš.“ Zkontroloval závěr a já slyšel, jak si začal pobrukovat.

Mám to rád, jen tak si lehnout do trávy a pozorovat motýly. Vždycky si vzpomenu na dědovy ruce a vůni silikonového oleje, kterým promazával závěr malorážky. A říkám si, že to klidně mohlo trvat déle. To kouzlo.

Sdílet

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Rubriky

Nejnovější

Autor blogu Grafická šablona Nuvio